Każdy ma indywidualne upodobania odnośnie odzieży – i dobrze, ale przy doborze tej motocyklowej niewątpliwie należy wziąć od uwagę wiele czynników. Pierwszy – najważniejszy, to bezpieczeństwo, a tego nie zapewnią ubrania, w których chodzimy na co dzień. Projektując je, nikt nie zastanawia się jak materiał poradzi sobie w kontakcie z asfaltem przy upadku, czy w innych niebezpiecznych okolicznościach.
Niezależnie od tego, czy celujemy w jeansy, spodnie tekstylne czy skórzane, każde z nich muszą zdrobyć odpowiednią certyfikację.
W Unii Europejskiej wydzielono dwa standardy odzieży motocyklowej, która oznaczona jest jako PPE (Personal Protective Equipment):
EN13595 – Odzież wykorzystywana w sporcie motocyklowym, rygorystyczny standard
EN17092 – standard obowiązujący od 2023 roku
Każdy produkt musi zmierzyć się z trudnymi zadaniami, jest poddawany różnorakim testom. Na ich podstawie nadaje się mu odpowiedni stopień ochrony naszego ciała. I tak, idąc od najlepszej ochrony wyróżniamy: AAA, AA oraz A. Przed zakupem warto więc sprawdzić nie tylko level ochraniaczy, a także metkę, która jasno określi nam z jakim rodzajem ochrony mamy do czynienia.
Dopasowanie – na co zwrócić uwagę?
Podobnie jak w zakupie normalnych ciuchów, zwracamy uwagę czy nic nam nie przeszkadza, nie uwiera. Może to znacząco wpłynąć na komfort użytkowania. Kolejno – spodnie nie powinny być za krótkie ani za długie, dlatego do mierzenia ich warto wziąć buty, w których jeździmy. Sprawdzimy wtedy czy nie będą nam się w dziwny sposób zawijać lub czy po wsadzeniu ich do środka wysokich butów, nic się nie zmieni ani nie przesunie.

Co do przesuwania – ochraniacze nie powinny zmieniać swojego miejsca położenia. Większość spodni zapewnia już jakąś regulację ich umiejcowienia, natomiast powinny znajdować się dokładnie w miejsu chronionego kolana, bioder czy kości ogonowej, bo tam najczęściej występują ochraniacze w spodniach.
Ochraniacze – rodzaje
Co oznaczają levele ochraniaczy – już pisaliśmy. Zerknijcie więc na artykuł o doborze kurtki, jeśli nie do końca wiecie jak się w tym połapać.
Na co więc postawić?
Jeśli jesteś miłośnikiem jazdy torowej – świetnie sprawdzi się skóra, która jest chyba w tym wypadku najpopularniejsza.
Spodnie tekstylne z kolei są rozwiązaniem turystycznym. Kiedy nie wiesz jak zmieni się za chwile pogoda, czasem potrzebujesz odpowiedniej wentylacji, a czasem koniecznie trzeba chronić się przed dużym deszczem. Producenci takiego rodzaju odzieży prześcigają się w coraz nowszych rozwiązaniach na takie sytuacje i stosowanych matieriałach.
Jeansy – super wygoda. Zarzucasz je do przejażdżki po mieście lub niedalekiej okolicy.
Warto więc zastanowić się jakie trasy kręcą nas najbardziej i wtedy wybrać dopasowane spodnie. Z czasem można zainwestować w inne – używane okazjonalnie 🙂